Gallery
Augustus infeliciter conubium santet syrtes, ut oratori divinus fermentet ossifragi. Parsimonia oratori miscere Pompeii. Quadrupei celeriter praemuniet ossifragi. Syrtes agnascor ossifragi.
Gallery
Augustus infeliciter conubium santet syrtes, ut oratori divinus fermentet ossifragi. Parsimonia oratori miscere Pompeii. Quadrupei celeriter praemuniet ossifragi. Syrtes agnascor ossifragi.
Geštalt psihoterapija
Studio za edukaciju Beograd
Kongresi
Godine 2014. dr Lidija Pecotić, direktor EAPTI-SEB-a, podstaknuta idejom da znanje, iskustvo i ljubav prema geštalt psihoterapiji proširi izvan granica visokoškolskih ustanova i pojedinačnih centara, ostvaruje ovu zamisao putem organizovanja redovnih kongresa geštalt psihoterapije koji podrazumevaju međunarodno i interdisciplinarno učešće. U saradnji sa kolegama iz različitih centara za geštalt psihoterapiju, uključujući: Srbiju, Makedoniju, Maltu, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Crnu Goru, Nemačku, Veliku Britaniju i Italiju, ovi kongresi postaju stvarnost u kojoj učestvuje više od 500 ljudi iz celog sveta,
Cilj ovih kongresa je da predstavi sadržaj i proces odgovora učesnika na odabranu temu kongresa, koja obično proističe iz prethodnog kongresa, kao i da otvori platformu za diskusiju, da istraži i otkrije nove načine na koje odgovaramo na izazove koje savremeno društvo neprestano donosi geštalt psihoterapiji i psihoterapiji uopšte.
Nastojimo da kroz iskustva kongresa poboljšamo načine na koje se fenomeni povezani sa psihoterapijom posmatraju i na koje im se pristupa u savremenom društvu; da inspirišemo učesnike za dalji lični i profesionalni razvoj i da, deleći zajedničke edukativne programe, u procesu formiranja geštalt psihoterapeuta i na putovanju kroz praksu psihoterapije, razvijamo svoju stručnu zajednicu,
Upravo stoga, kongresi predstavljaju dodatni način nastave i doprinose procesu iskustvenog učenja svih studenata koji pohađaju edukativne programe u EAPTI-SEB-u i EGN-u. Takođe, studentima se pruža prilika da upoznaju druge članove stalno rastuće geštalt zajednice – studente, učitelje, predavače, govornike, pionire u polju psihoterapije koji dolaze iz različitih zemalja, obrazovnih ustanova, kao i iz srodnih oblasti znanja.
Kongresi se obično sastoje od glavnih predavanja, i onih za manji broj učesnika i radionica. Sve ih vode istaknuti međunarodni predavači iz različitih naučnih i socio-kulturnih oblasti.
Kongresi su takođe važni jer slave pojedince koji su značajno doprineli polju psihoterapije. Od drugog kongresa započela je tradicija u kojoj se dodeljuju dve značajne nagrade – plakete za najuspešnija dostignuća u oblasti psihoterapije:
-
Nagrada „Josip Berger“ dodeljuje se za najuspešnije dostignuće u oblasti obrazovanja psihoterapeuta.
-
Nagrada „Ken Evans“ dodeljuje se za najuspešnije dostignuće u polju razvoja profesije psihoterapije.
Kongresi se organizuju uz neprekidno nesebično zalaganje dr Lidije Pecotić u saradnji sa sledećim centrima:
-
Evropski akreditovan obrazovni institut za psihoterapiju Malta – GPTIM, visokoškolska ustanova (NCFHE 2014-FHI-020);
-
Evropski akreditovan obrazovni institut za psihoterapiju – Studio za edukaciju Beograd, Srbija;
-
Evropski akreditovan obrazovni institut za psihoterapiju – Geštalt institut Skopje, Makedonija;
-
Obrazovni institut za geštalt psihoterapiju – Psiho-Integrum d.o.o. Sarajevo, Bosna i Hercegovina;
-
Evropski akreditovan obrazovni institut za geštalt psihoterapiju – Psihika d.o.o. Zadar, Hrvatska;
-
Intronaut NGO Zagreb, Hrvatska;
-
Udruženje geštalt psihoterapije Crne Gore.
EAPTI-SEB koristi ovu priliku da izrazi poštovanje i zahvali se svima koji su doprineli ostvarivanju ovog procesa.
Predstojeći kongres
Prethodni kongresi
“Postajati psihoterapeut – istraživanje autentičnosti, kreativnosti, kompetentnosti i odgovornosti profesije”
III međunarodni interdisciplinarni kongres geštalt psihoterapije “Postajati psihoterapeut – istraživanje autentičnosti, kreativnosti, kompetentnosti i odgovornosti profesije” održan je od 12. do 15. septembra 2019. u Skoplju, Makedonija.
Kongres su organizovali Geštalt institut iz Skoplja i mreža EAPTI-GPTIM, a održan je u Domu ARM u Skoplju. Tokom četiri dana imali smo priliku da budemo domaćini za 380 učesnika iz 13 evropskih zemalja (Makedonije, Malte, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Grčke, Bugarske, Kosova, Italije, Turske, Nemačke i Švajcarske).
Tema kongresa pružila nam je priliku da sagledamo različite načine razvijanja profesionalnih veština i standarda kroz izlaganja 18 glavnih predavača, 36 usmenih prezentacija, 33 poster-prezentacija i 23 radionice.
Imali smo čast da nam glavni predavač bude Charles Cassar, predsednik Evropske asocijacije za psihoterapiju (EAP). Njegovo izlaganje na temu „Politika psihoterapije” istaklo je praktičnu vrednost psihoterapije kao pokretača društvenih i političkih promena. Zatim se predstavila profesorka, članica nacionalne akademije MANU, akademk Nada Pop Jordanova, svojim predavanjem o važnim saznanjima iz neuronauke koja treba primeniti i koristiti u procesu psihoterapijske specijalizacije „Tamo gde psihoterapija sreće neuronauku”. Dubravka Kocijan Hercigonja neuropsihijatar i psihoterapeut iz Hrvatske i Mira Klarin, profesorka razvojne psihologije takođe iz Hrvatske, svojim predavanjima i radionicama donele su nam važna saznanja o „Značaju i teškoćama psihoterapijskog rada sa decom i adolescentima”, kao i na temu „Šta bi geštalt terapeut trebalo da zna o principima razvojnog rasta viđeno kroz paradigmu životnog veka“.
Imali smo čast da nam s Malte dođe Lidija Pecotić, direktor i osnivač GPTIM-a, sa predavanjem o akademskoj saradnji između visokoškolske ustanove Evropski akreditovanog obrazovnog instituta za psihoterapiju na Malti i njegovih partnera, Geštalt instituta širom Evrope, pod nazivom „Formiranje geštalt psihoterapeuta kroz dijaloško iskustveno učenje i prijateljstvo“. Jedan od predavača bio je Sandro Spiteri, član Odbora za osiguranje kvaliteta EAPTI-GPTIM-a, koji nam je govorio o “Uticaju umreženog osiguranja kvaliteta na psihoterapijski trening”. Takođe smo imali priliku da nam Joyce Sciberras drži predavanje i radionicu na temu podudarnosti i autentičnosti sa kojima razvijamo terapijski odnos – “Ogledalce, ogledalce”. Rene Cammilleri govorio nam je o “Mitu o ranjenom iscelitelju”
Iz Turske nam je došla Ceylan Das koja je održala predavanje i radionicu na temu "Kako postati psihoterapeut"; iz Bugarske, Elena Ilieva čija je tema “Osvajanje nove teritorije za geštalt“; iz Grčke, Kostantinidou Antonia, koja nam je govorila o tome kako je to „Biti psihoterapeut: asimetrična odgovornost našeg prisustva ”. Obradovalo nas je što smo imali tri radionice i predavanje Bertrama Muellera Iz Nemačke sa kojim smo radili na teme “Kako transformisati lance ljudskog bića – osećanje anksioznosti, krivice i stida pretvoriti u resurse autentičnog života” i „ Metod klatna kao podrška procesu postajanja”; bila nam je čast što nam je Iz Italije došao Giovanni Salonia koji se predstavio predavanjem i radionicom o svom radu sa porodičnim sistemima u geštalt terapiji, „Ples stolica i ples zamenica” i “Mesec je sačinjen od sira – geštalt terapija i granični jezik“. Iz Švajcarske nam je došao Schulthess Peter sa predavanjem o „Važnosti ličnosti psihoterapeuta“; iz Bosne i Hercegovine nam se obratila Sanela Selmanović Podrug, iz Hrvatske Margarita Mesić, a i iz Crne Gore Valentina Relković.
I poslednje, ali ne manje važno, direktor Kongresa i direktor Geštalt instituta Skoplje, profesor dr Emilija Stoimenova Canevska, dekan Fakulteta humanističkih i društvenih nauka Internacionalnog balkanskog univerziteta u Skoplju, predstavila nam se sa radionicom i predavanjem na temu „Istraživanje autentičnosti, kreativnosti, kompetentnosti i odgovornosti profesije kroz superviziju“.
Duboko dirnuti i zadovoljni realizacijom Kongresa, verujemo da su ova četiri dana stvorila zajednički temelj za održivi kvalitet koji će nas objediniti i omogućiti bolje razumevanje i saradnju.
”Ljudsko biće i procesi promena – implikacije za geštalt terapiju i srodne discipline”
II međunarodni interdisciplinarni kongres geštalt terapije pod nazivom „Ljudsko biće i procesi promene - implikacije za geštalt terapiju i srodne discipline“ održan je u Beogradu, od 15. do 18. septembra 2017. Ceremonija otvaranja započela je u petak 15. septembra u 19.30. Kongres je održan u Kolarčevom narodnom univerzitetu.